Times revealed for Northampton Music Festival

The festival starts on Friday June 17

The festival starts on Friday June 17

Organisers of this year’s Northampton Music Festival have revealed full details of the acts, venues and stages ahead of its return next weekend.

Now entering its ninth year, the festival takes place from Friday, June 17 to Sunday, June 19.

As well as stages across the town centre, venues across Northampton will be hosting bands and artists of all genres.

While the main festival takes place on Sunday, there are performances across the town on both the Friday and Saturday.

One of the festival organisers Yoshe Watson said: “I think the biggest challenge we’ve found putting together line ups has just been the vastness of it all - we have a fantastic, strong music scene and that means a lot to choose between and organise.

“I’m really excited by the artists we’re presenting - there are a brilliant range of genres and styles involved and this reflects that great variety that we have available in Northamptonshire.”

The full line-up is as follows:

FRIDAY

THE GOLDEN HORSE

Stephen Mone

Vincent J Rigney

DEPARTMENT OF MEAT AND SOCIAL AFFAIRS

C-Kwence DJ Crew

THE THOMAS BECKETT

James Pitman

Rougue State Circus

NUOVO

TBC

THE LAB

Atlas Belly

Smokey Green Offspring

The Wax Lyrical Sound

THE AUCTIONEERS

Jagged Little Thrills

James Payton

Frankie C

Samuel Jared O’Malley

Dan York

Ashley Kingston

Padding Needed

ROADMENDER

The Baratts – Open Wounds and Windows EP launch

Sisteray

Sarpa Salpa

DJ Steve Facer

---------------

SATURDAY

ST PETERS WALK

13:00 – 13:30 Tim John Brophy

13:40 – 14:10 Amy Claire

14:20 – 14:50 Freddie Taylor

15:00 – 15:30 Duncan Bisatt

15:40 – 16:10 Daniel Knight

ABINGTON STREET

13:00 – 13:30 Stephen Mone

13:40 – 14:10 Paul Strummer

14:20 – 14:50 Robyn Wilson

15:00 – 15:30 Ali Bain

15:40 – 16:10 Vincent J Rigney

16:20 – 16:50 Hazeyjane

17:00 – 17:30 Will Rogers

17:40 – 18:10 Mama Laine

THE LAB

The Bophins

Blood Visions

Huffy

Long Breech

Spring Park

THE CHARLES BRADLAUGH

Howling Owls

Hubcap

THOMAS A BECKETT

Bliss Engine

BIG NOISE

19:00 – 19:30 Michael Kinder

19:45 – 20:15 Jacob Bartoli

20:30 – 21:00 Avebury

21:15 – 22:00 Victoria Rose

THE KING BILLY

Black Rose Society

Tokyo Sex Whale

Vulcan Reign

Padding Needed

The Furious Arcs

Feed Back Aftermath

THE SKATEPARK, BEDFORD ROAD

12:00 – 12:45 – Dubalelle

12:45 – 13:30 – Kagun

13:30 – 14:15 – JJ

14:15 - 15:00 – Savij

15:00 – 15:45 – Sewer’s Idle

15:45 – 16:30 – Normality

16:30 – 18:15 – Aon vs Spektral

18:15 – 19:00 – Padantik B2B The Green Keeper

SATURDAY NIGHT AT DEPARTMENT OF MEAT & SOCIAL AFFAIRS

09:00 – 09:45 – The Skank Wagon

09:45 – 10:30 – The Green Keeper

10:30 – 11:15 – Shakey Jake

11:15 – 12:00 – Haribo

12:00 – 01:00 – Aon (Birthday Set)

01:00 – 01:45 – Jack Panic

01:45 – 02:30 – Gorgeous George

02:30 – 03:15 – LSkinz B2B Chesnik

03:15 – 04:00 – R3flux

04:00 – 05:00 – SlumberJack

NUOVO

TBC

SIR PICKERING PHIPPS

Scott Walters

Daniel Knight

Amii Dawes

----------------

SUNDAY

MARKET SQUARE

12:00 – 12.45 Jamie Benkert

13.00 – 13.45 Charlotte Carpenter

14.00 – 14.50 Mystic Crew

15:05 – 15:20 Leo Robinson (15 min teaser set)

15:35 – 16:25 VHS Pirates

16:40 – 17:30 King’s Gambit

17:45 – 18:35 Skatoons

18:50 – 19:45 ReproJam Squad

20:00 – 21:00 Greg Coulson

EASTGATE

13:30 – 14:10 - Lucky Shivers

14:25 – 15:05 - Ivory Yardsale

15:20 – 16:00 - Future Love

16:15 – 16:55 - O’Mahon

17:10 – 17:50 - Big Evil Grin

18:15 – 18:55 - Fox Chapel

19:10 – 20:00 - An Army of Lights

ALL SAINTS

13.15 – 13.45 Yellow Dog Blues Band

14.00 – 14.30 Jono & The Uke Dealers

14.45 – 15.15 Emily Faye

15.30 – 16.00 Tom Rose And The Heathen Orchestra

16.15 – 16.45 The Deportees

17.00 – 17.30 Stevie Jones and The Wildfires

JAZZ STAGE

13:00 - 13.45pm: Tad Newton’s Jazz Friends

14:00 - 14.45pm: Daniel Wyllie

15:00 - 15.45pm: Ginger Pig Band

16:00 - 16.45pm: Lost Latinos

17:00 - 17.45pm: Richard Baker Quintet

18:00 – 18:45pm: Jazz Colossus

CLASSICAL STAGE

13.45pm – 14.15pmMadrigalis (30 minutes

14.30pm – 15.15pmNorthampton Concert Orchestra (45 minutes)

15.30pm – 16.00pmRoyal and Derngate Community Choir (30 minutes)

16.15pm – 16.45pmGraham Roberts (30 minutes)

17.00pm – 17.45pmNorthampton Male Voice Choir (45 minutes)

18.00pm -Northampton Gilbert and Sullivan Society

ABINGTON STREET

13:00 – 13:30

13:40 – 14:10 Amii Dawes

14:20 – 14:50 Lew Bear

15:00 – 15:30 KRAB

15:40 – 16:10 Velvet Engine

16:20 – 16:50 Jordan Mackampa

17:00 – 17:30 Carly Loasby

17:40 – 18:10 Dr X

HIP HOP STAGE - DEPARTMENT OF MEAT AND SOCIAL AFFAIRS

HarQ

Leo Robinson

Audio Narx

Serena Leonne

Jkaz

The Drunken Mandem

Karl Phillips

METAL STAGE - THE BLACK PRINCE

Stormbringer

Full Contact

Torch The Witness

Stonepit Drive

Thrones

From Eden to Exile

Project: Mothra

UNIVERSITY STAGE

13:00 Jenny Beckwith and Luke Civil

13:30 No Idea

14:00 Faye Clements

14:30 Freemantle

15:00Spectrum

15:30 Kalashnikult

16:00 Jen Dobson

16:30 The Black Pot Blues Band

17:10 The Other Band

17:50 Woodside

18:30 Cigarettes and Saints

FOLK STAGE - BAR HYGGE

The Vincent Vega Band

Rosetta Fire

Irene Rae

Kenneth J Nash

Green Leaves Down

ROCK DOUBLE ALL DAYER - THE KING BILLY

Black Iron Priest

The Lastof Us

Stereo Skull

The Bophins

These Strange Explosions