Kettering Eisteddfod: day one results

Pupils from St Peter's school, Kettering take part in the annual Eisteddfod at the Salvation Army hall.

Pupils from St Peter's school, Kettering take part in the annual Eisteddfod at the Salvation Army hall.

0
Have your say

Competition has got under way in the 104th annual Kettering and district eisteddfod.

The first of four days of music, speech and drama played out at venues in the town yesterday (Wednesday, March 13).

All the results from the first day can be found below.

Pianoforte classes

Pianoforte solo Open

1st - John Wilson

Pianoforte duet Open

1st - Alexander Pipkin & John Wilson

Ocarina classes

Ocarina Key Stage 1 Solo

1st - Sybella Chaine

2nd - Thomas Holford

Ocarina Key Stage 1 Group

1st - St Peter’s School Kettering

Ocarina Key Stage 2 Solo

1st - Kitty Harley

2nd - Reeve Lim

3rd - Anaiya Paes

Ocarina Key Stage 2 Group

1st - St Peter’s School Kettering

Stringed Instrument (inc guitar) classes

Stringed Instrument Solo 8yrs & under

1st - Trinettra Ruben

2nd - Reeve Lim

Stringed Instrument Solo 10yrs & under

1st - Josephina Chapman

2nd= - Holly Pybus & Casey Lim

Stringed Instrument Solo 16yrs & under

1st - Irene Blaze Cameron

Stringed Instrument Solo Open

1st - Jonathan Sheldon

Woodwind, Brass or Recorder classes

Woodwind, Brass or Recorder Solo 8yrs & under

1st - Casey Lim

Woodwind, Brass or Recorder Solo 9yrs & under

1st - Olivia Snook

2nd - Helin Altunkaynak

Woodwind, Brass or Recorder Solo 10yrs & under

1st - Louisa Kilsby

2nd - Rebekah Ashley

3rd= - Holly Pybus & Josephina Chapman

Woodwind, Brass or Recorder Solo 12yrs & under

1st - Phoebe Snook

2nd - Rebecca Bell

3rd - Katie Freeland

Woodwind, Brass or Recorder Solo 14yrs & under

1st - Chelsie Northover

Woodwind, Brass or Recorder Solo 16yrs & under

1st - Jennifer Espin

Woodwind, Brass or Recorder Solo 18yrs & under

1st - Elena Wilson

Ensemble, Orchestra or Band classes

Instrumental Ensemble 9yrs & under (2-12 players)

1st - Holly Cooper & Chloe Gibson

Instrumental Ensemble 10yrs & under (2-12 players)

1st - Holly Buckby & Natalia O’Callaghan

Instrumental Ensemble 11yrs & under (2-12 players)

1st - Josephina Chapman & Leah Meghen

Instrumental Ensemble 14yrs & under (2-12 players)

1st - Chelsie Northover & Rebecca Bell

Instrumental Ensemble Open (2-12 players)

1st - The Finch Flute Ensemble

Recital classes

Recital, any instrument, 14-18 years and under

1st - Emma Nannery

2nd - Irene Blaze Cameron

3rd - Florence Whalley

Family classes

Family Entertainment (any combination of instruments and/or voices and/or speech)

1st - The Wilson Family

Speech & Drama Classes

Verse Speaking

Verse Speaking 6 years and under

1st - Lili Skye Howe

2nd - Abdullah Qayyum

3rd - Katie Hill

Verse Speaking 8 years and under

1st - Tegan Knight

2nd - Casey Lim

3rd= - Esha Nath & Lachlan Spence

Verse Speaking Open Class

1st - Kalya Wilson

2nd= - Sarah Crooks, George Groome & Emily Rowley

Duologue

Duologue 10yrs & under

1st - Oliver Knaggs & Fabian Sqoluppi

2nd - George Groome & John Drotar

Acting

Solo Acting 14yrs & under

1st - Dionne Willis

2nd - Rosie Wrighting

Sight Reading

Sight Reading 8yrs & under

1st - Trinity Smith

2nd - Sophie Wright

3rd= - Freya Lawson, Hazel Millar & Lili Skye Howe

Sight Reading 10yrs & under

1st - Julia Holland

2nd - Ellie Loake

3rd= - George Groome & Errin Kerrisk