Westfield’s whitewash stretches their lead

0
Have your say

Westfield A’s dominance of the Wellingborough & District Table Tennis League first division shows no sign of slipping.

They completed another whitewash, this time of Higham Band B, to move six points clear at the top.

With Richard Adams yet to hit form, Wanderers B are struggling and they lost 9-1 to Thrapston.

‘C’ team player Jon Taylor-Burt surprisingly beat Pete Briggs 11-3, 11-5, 11-8 but he recovered too comfortably see off Paul Goodman and Adams.

Mark Stockley and Chris Warliker scored easy trebles.

St John A showed great determination in shaking off last weeks horror show and sent current champions Chesterwell A to their first defeat - a 6-4 reverse.

Jon Perkins went down in five to Graham Ellson but further defeats by Valdi Papiernik and Stan Galkowski meant his 13th consecutive defeat.

Grant Timms however won out 11-5 and 11-9 in the fifth against Ellson and Papiernik respectively and completed an excellent treble with an easy win over Galkowski.

Pete Boustred found Ellson too tough, but edged out Papiernik and Galkowski both at the last hurdle and then joined with Timms to clinch victory winning out three straight in the doubles over Ellson & Galkowski.

With both Wanderers A and Westfield B under strength, focus was on new Westfield signing Chris Alder who saw off James Findlay and Gene Brown but went down to Tony Wharton in the fifth.

Wharton duly completed his treble with another fifth-end battle winning out 15-13 against Nigel Payne.

In the battle of the reserves, Findlay won out in five over Dave Long, and Wharton and Brown clinched a 6-4 victory with a doubles win over Alder and Payne.

Results: Thrapston 9 (Peter Briggs 2, Mark Stockley 3, Chris Warliker 3, doubles Stockley/Warliker) Wanderers B 1 (Jon Taylor-Burt); Westfield A 10 (Alex Aston 3, Daniel Smalley 3, Nitin Patel 3, doubles Aston/Patel) Higham Band B 0; Chesterwell A 4 (Valdi Papiernik, Graham Ellson 2, Stan Galkowski) St John A 6 (Pete Boustred 2, Grant Timms 3, doubles Boustred/Timms); Wanderers A 6 (Gene Brown, James Findlay, Tony Wharton 3, doubles Wharton/Brown) Westfield B 4 (Chris Alder 2, Nigel Payne 2).

In Division Two, Westfield C duly brushed aside bottom markers Wanderers D who had some consolation by winning the doubles over five ends.

Roger Ellingham and Graham Babbage seeing them home against Peter Sheldrick and Mark Ramsden.

The latter pair along with Dave Long all securing hat-tricks for the home side.

A good performance by the young Westfield E outfit earned a 7-3 win over OGs.

Patryk Polanski shone by scoring a hat-trick and was supported by both Cameron Elliott and Travis Holly both winning twice.

David Bayes mirrored this winning twice for Old Gramms B and along with Fraser Macdonald won the doubles in five ends over Polanski and Elliott who were 2-0 to the good but faded away in the last three ends.

A good effort by Westfield D who kept the match level throughout but standing at 4-4 were just edged out and victory went to Wanderers C, who stay in second spot in the division.

James Findlay notched his second treble of this campaign and with Tony Wallis won the doubles against Milan Modha and Jamie Coombes.

Modha along with Jon Edlund won twice in the singles, Maurice Jones and Wallis gaining the remaining points for the home side.

The top end of the table clash saw Chesterwell B scamper past Band C 7-3 the division leaders with Craig Dilley scoring his fourth hat trick in five outings, whilst Luke Hughes won twice and Clare Coles stepping up from the C team was impressive in her single victory over Pete Martin at the last hurdle.

Martin, Keith Stockley and Alan Wooten each with a single win on the night, Martin and Wooten lost the doubles in five ends against Dilley and Hughes.

St John B tasted victory for the first time this season with Paul Lipczak gaining his first hat trick. John Betts and Steve Mansfield both winning twice both losing out to Chesterwells Maxine Shears. Mansfield and Lipczak finished with a three end doubles win over Stuart Coles and Shears.

Results: Westfield C 9 (Peter Sheldrick 3, Dave Long 3, Mark Ramsden 3) Wanderers D 1 (doubles Ellingham/Babbage); Old Grammarians B 3 (David Bayes 2, doubles Macdonald/Bayes) Westfield E 7 (Travis Holly 2, Cameron Elliott 2, Patryk Polanski 3); Wanderers C 6 (James Findlay 3, Maurice Jones, Tony Wallis, doubles Wallis/Findlay) Westfield D 4 (Milan Modha 2, Jon Edlund 2); Higham Band C 3 (Alan Wooten, Pete Martin, Keith Stockley) Chesterwell B 7 (Craig Dilley 3, Luke Hughes 2, Clare Coles, doubles Dilley/Hughes); Chesterwell C 2 (Maxine Shears 2) St John B 8 (John Betts 2, Steve Mansfield 2, Paul Lipczak 3, doubles Mansfield/Lipczak).

In Division Three, Derek Shears led the way for Wanderers E with his first hat-trick of the season.

Diana Wiseman playing for the first time this year won twice but went down to Deirdre Kiziak.

Shears and Wiseman also took the doubles in the fifth and this win moves them up two places in the table.

Second placed Westfield F lost out 6-4 to their G side with two new players in the side, Jake Butler who didn’t score and Trevor Fairall who won twice, just losing out to Ethan Ali in the fifth end.

Linda Freeman won the other two points for their team. Ali winning his first hat trick of the season and having a hand to win the doubles with Joel Starr in 4 ends. Starr and Mark Holly with a single victory each.

A good result for bottom markers Chesterwell D who tied with Old Boys TTC with Henryk Schmied in action registering a hat-trick.

Bryan Farrar won twice losing out to Westfield Aarron Shelton in three ends.

They both went on to play the doubles but lost out to Mark Smith and Shelton in the fith.

Shelton won twice, Smith and Thad Wronek won one point each.

Results: Wanderers E 7 (Heather Sawyer, Diana Wiseman 2, Derek Shears 3, doubles Wiseman/Shears) Higham Band D 3 (Bill Allen, Deirdre Kiziak 2); Westfield G 6 (Ethan Ali 3, Joel Storr, Mark Holly, doubles Ali/Storr) Westfield F 4 (Linda Freeman 2, Trevor Fairall 2); Old Boys TTC 5 (Mark Smith, Aarron Shelton 2, Thad Wronek, doubles Smith/Wronek) Chesterwell D 5 (Bryan Farrar 2, Henryk Schmied 3).

The team of the month, sponsored by L&M Waters Trophy Specialists, is Wanderers C.