Last season’s finalists through to last eight of Millman Salver

Alex Aston helped Burton Baptist D book a place in the quarter-finals of the Borough Trophy

Alex Aston helped Burton Baptist D book a place in the quarter-finals of the Borough Trophy

0
Have your say

With no Kettering & District Table Tennis League action, the second-round matches in the Millman Salver and Borough Trophy knockout competitions were played out.

Millman Salver holders Westfield A and runners-up Kettering Town A both progressed to the quarter-finals.

Premier Division leaders Westfield A had a comfortable 25-15 win over their junior D team.

Sidney Wright and Evie Elliott gave Westfield D an unexpected 6-2 lead after game two but Nicole Bird, Brian Wooding and Steve Silk regained their composure, taking 22 of the next 32 points. On the plus side Wright and Elliott scored eight and seven points each.

Kettering Town A’s route to the last eight was the exact opposite to their Premier Division rivals as they only managed to scrape through 21-19 against Rothborough Buccaneers after winning the doubles 4-0 having been 19-17 down after the completion of nine singles.

Sean Smith starred for Buccaneers with eught points and John Fuller and Nigel Metcalfe replied with seven each for Town A.

Thrapston Eagles and Corby C were level at 20-20 and the match was decided in a play-off when Ian Donaldson defeated Rob Warrender.

After three games, Eagles led 10-2 with wins for Donaldson, Chris Warliker and Mark Stockley.

Stephen Woolston, Warrender and Keith McLaren did not lose another end and after game nine the score was 19-17 in Eagles’ favour.

Donaldson and Warliker took the first end of doubles but Woolston and McLaren hit back to take the next three.

Donaldson won the play-off 3-1 reversing their earlier encounter to clinch the all-important 21st point.

Rothborough Exocets had a disastrous start when the two Richards - Bashford and Elliott - whitewashed Helmut Salander and Lee Mordecai for an 8-0 lead.

Although Exocets rallied they could never quite recover and managed to reduce the deficit by four points for Higham to run out victors 22-18.

Burton Baptist Team Jim’s run of success continued with the clear leaders in Division Two still unbeaten in all three cup competitions.

Their latest victims were Thrapston Kites being soundly beaten 27-13.

Harry Lade and John Sanders both scored eight points with Stuart Williams being Kites’ best player with six.

After John Hunt and Barry Thompson halved the first game, Corby D never looked back and thrashed Harborough A 28-12.

Ken Knott, with 10 points, and Tom Cardwell, with nine, starred for Corby D and were backed up by Hunt with seven.

Richie Bailey put Westfield B 3-1 in front against Rothborough Comets but that was as good as it got as Comets won 25-15.

Skipper Pete Sturgess starred for Comets, only dropping one point to Bailey for an 11-1 return.

Another side to open up a 3-1 lead was Rothborough Arrows when Julian Marlow defeated Jim Chatburn.

After this reverse Kettering Town B never looked back and the doubles were not required as they ran out 24-12 victors.

Kettering’s trio Barry Davis, Ann Woolston and Chatburn played consistently throughout scoring nine, seven and eight points respectively.

Results: Thrapston Eagles 21 (Donaldson (+3) 8/5, Warliker (+1) 6/6, Stockley (SCR) 6/6, Donaldson/Warliker (+2) 1/3) Corby C 20 (Woolston (+3) 5/7, Warrender (+2) 7/6, McLaren (+5) 5/7, Woolston/McLaren (+4) 3/1), Rothborough Comets 25 (Ainsworth (+6) 5/7, Sturgess (+7) 11/1, Linnett (+7) 5/7, Sturgess/Linnett (+7) 4/0) Westfield B 15 (Bailey (+1) 7/5, Rushton (SCR) 4/8, Wildman (SCR) 4/8), Rothborough Exocets 18 (Salander (+8) 4/8, Mordecai (+8) 6/6, Taylor (+8) 5/7, Taylor/Mordecai (+8) 3/1) Higham 22 (Bashford (+1) 8/4, Elliott (SCR) 9/3, Nannery (+1) 4/8, Elliott/Bashford (SCR) 1/3), Kettering Town B 24 (Chatburn (+7) 8/4, Davis (+8) 9/3, Woolston (+7) 7/5) Rothborough Arrows 12 (Marlow (SCR) 5/7, M Watts (+1) 3/9, H Watts (SCR) 4/8), Burton Baptist Team Jim 27 (H Lade (+4) 8/4, Sanders (+4) 7/5, Tattersall (+6) 8/4, Lade/Tattersall (+5) 4/0) Thrapston Kites 13 (Briggs (SCR) 3/9, Williams (+1) 6/6, Hickson (+2) 4/8), Westfield A 25 (N Bird (SCR) 8/4, Wooding (SCR) 7/5, Silk (SCR) 8/4, Bird/Wooding (SCR) 2/2) Westfield D 15 (Wright (+7) 8/4, Elliott (+8) 5/7, Grigg (+8) 0/12, Elliott/Wright (+7) 2/2), Rothborough Buccaneers 19 (Lewis (+7) 6/6, Smith (+7) 8/4, Saywood (+7) 5/7) Kettering Town A 21 (Hawes (+1) 3/9, Fuller (SCR) 7/5, Metcalfe (SCR) 7/5, Fuller/Metcalfe 4/0), Corby D 28 (Hunt (+6) 7/5, Cardwell (+6) 9/3, Knott (+6) 10/2, Hunt/Knott (+6) 2/2) Harborough A 12 (B Thompson (SCR) 4/8, N Thompson (SCR) 2/10, Shield (+1) 4/8, B Thompson/Shield (SCR) 2/2).

Burton Baptist Team Jim eased into the quarter-finals of the Borough Trophy with a narrow 5-4 win over Kettering Town A.

Harry Lade’s trio of wins proved decisive, levelling the scores in game eight with a deciding-end win over previously unbeaten Nigel Metcalfe.

Ben Freeman completed the victory with his second win in the final singles 21-19, 21-10 over Mike Hawes.

Stuart Williams’ 21-12, 21-14 defeat of Henry Arthur in game nine gave Thrapston Kites victory over Corby B.

Kites led 2-0 and 3-1 but two victories from Chris Robertson levelled the scores at 4-4 before Williams’ maximum secured victory.

The all-Rothborough clash between Dakotas and Arrows finished 5-4 in the former’s favour.

Julian Marlow’s only success against Cathy Fleming gave Arrows the lead but Dakotas won the next four games to clinch the match in game eight.

Helen Watts completed her treble in game nine for Arrows’ consolation point.

Westfield B defeated Rothborough Buccaneers 5-4 after Buccaneers had led 3-2 after game five.

Westfield took the next three games to secure victory in game nine as Dan Smalley starred with a straight-games treble.

After a slow start in their first league season, Old Village are improving with every match and reached the last eight with a hard-fought victory over Corby D.

Charlie Poppy’s deciding-end win over Rob Warrender gave them a 5-2 winning advantage.

Charlie Edwards was the villagers’ star player with a straight-games maximum.

Harborough D also booked a place in the quarter-final draw with Phil Dixon’s maximum being the only undefeated player in their match with Corby A.

Burton Baptist D recruited Alex Aston from their A team for the clash with their B side and his treble plus another from Chris Agg and a double from Derek Muggleton paved the way for an easy 8-1 win.

Jacek Koltunuik’s win over Muggleton prevented the whitewash.

Results: Burton Baptist D 8 (Aston (SCR) 3, Agg (+11) 3, Muggleton (+10) 2) Burton Baptist B 1 (Koltuniuk (SCR)), Kettering Town A 4 (Hawes (+3), Fuller (SCR), Metcalfe (+1) 2) Burton Baptist Team Jim 5 (H Lade (+14) 3, Freeman (+16) 2), Rothborough Dakotas 5 (Yeomans (+13) 2, Rowbotham (+12) 2, Fleming (+12)) Rothborough Arrows 4 (H Watts (SCR) 3, Marlow (SCR)), Westfield B 5 (Smalley (SCR) 3, Bailey (+3) 2) Rothborough Buccaneers 4 (Saywood (+12), Jones (+12), Smith (+12) 2), Higham 6 (Bashford (+2), Harrison (+3) 2, Elliott (SCR) 3) Harborough E 3 (Palfrey (+16) 2, Baker (+17) 1), Old Village 6 (Edwards (+14) 3, Poppy (+15) 2, Banner (+15)) Corby C 3 (Woolston (+2) 2, McLaren (+4)), Corby B 4 (Arthur (SCR), Moore (+2), Robertson (+3) 2) Thrapston Kites 5 (Briggs (+9) 2, Williams (+11) 3), Corby A 3 (Haynes 2, Murie) Harborough D 6 (Dixon 3, Pearson 2, Allington).