Eagles celebrate the title with a whitewash

Dawid Przybysz was a hat-trick hero as Burton Baptist B picked up a crucial 8-2 win over Corby Town B

Dawid Przybysz was a hat-trick hero as Burton Baptist B picked up a crucial 8-2 win over Corby Town B

0
Have your say

Thrapston Eagles celebrated lifting the Division One title in the Kettering & District Table Tennis League with a 10-0 win over already-relegated Corby D.

Mark Stockley completed a straight ends treble while Steve West and Chris Warliker dropped one and two ends respectively in completing their hat-tricks before Stockley and Warliker completed Eagles’ 17th doubles win in 18 matches this season.

Already-promoted Corby C were without Nigel Hunt for the trip to Thrapston and found Kites Peter Briggs in inspired form.

Briggs dropped just two ends on the way to his treble and added the doubles with Paul Goodman.

Goodman also got the better of Stephen Woolston but two wins each for Kyle Murie and replacement Keith McLaren along with one win from Woolston ensured the match finish all-square.

Arrows confirmed third place with a 6-4 win over Harborough Diamonds with Helen Watts completing her treble for the loss of just one end. Watts also added the doubles with Julian Marlow who won twice.

Mike Brocklebank got the better of Marlow in four ends and with Arrows only fielding two players Diamonds picked a further three points by default.

Harborough Rangers sealed fourth spot with a 6-4 win over Burton C.

Skipper Steve Crook battled through 14 ends for his treble and Ross Campbell won twice before they combined to add the doubles.

Derek Muggleton won twice for Burton with Chris Agg and David Simmons adding one apiece.

Having only avoided defeat three times in their first 15 matches already-relegated Buccaneers have doubled this in their final three matches of the season.

Two wins from Tom Ravenscroft and one each for Ivor Jones and Luke Saywood plus the doubles for Jones and Saywood ensuring the draw for the Rothborough side.

Alan Tyler completed his treble for Falcons, dropping just one end with Nigel Payne and Mike Burrows winning one apiece.

Results: Thrapston Eagles 10 (Stockley 3, Warliker 3, West 3, Stockley/Warliker) Corby D 0, Thrapston Kites 5 (Briggs 3, Goodman, Briggs/Goodman) Corby C 5 (Murie 2, McLaren 2, Woolston), Rothborough Arrows 6 (H Watts 3, Marlow 2, H Watts/Marlow) Harborough Diamonds 4 (Brocklebank 2, Coombs, Pearson), Harborough Rangers 6 (Crook 3, R Campbell 2, Crook/R Campbell) Burton Baptist C 4 (Muggleton 2, Agg, Simmons), Rothborough Buccaneers 5 (T Ravenscroft 2, Jones, Saywood, Jones/Saywood) Thrapston Falcons 5 ( A Tyler 3, Burrows, Payne).

The big clash in the Premier Division was between second-placed Higham and third-placed Burton Baptist A.

Higham brought out their big guns and the Burton trio of Chris Ross, Alex Aston and Dariusz Gulbicki found the team of Andy Trott, John Alsop and Richard Bashford too strong as Higham won 9-1.

Ross gained Burton’s solitary point with a 3-1 win over Bashford and he came close to adding a second when he led Alsop 2-0 but the Higham player fought back to win 9-11, 7-11, 14-12, 11-9, 11-2.

Trott was untroubled as he completed a straight-game hat-trick and then teamed up with Alsop to take the doubles as Higham attempt to overhaul long time leaders Westfield A.

The current leaders kept up their own title hopes with a comprehensive 8-2 victory over a Corby Town A side missing the services of Lee O’Boyle.

Marian Divosrsky stepped into O’Boyle’s shoes and troubled all three Westfield players before ultimately going down 3-1 to Steve Silk, Kevin Bird and Roumen Stefanov.

Chris Haynes picked up both points for Corby but could not prevent Silk from recording another treble.

Finally, Stefanov and Bird combined to defeat Haynes and Henry Arthur in five ends to complete the win and take Westfield a step closer to retaining their title.

Of the three relegation threatened teams, Burton Baptist B are now the favourites to avoid the drop, having enhanced their chances considerably courtesy of an 8-2 win over fellow relegation battlers Corby Town B.

The match was closer than the final score suggested with seven of the clashes requiring four ends and the other three all going to a decider.

Burton were successful in all the five-end matches as Dawid Przybysz and Jacek Koltuniuk both recorded trebles.

Aaron Moore and Mickey Clarke both defeated Gerry Crasto, who in turn beat Rob Warrander, with Clarke unfortunate not to add to his tally as he lost to Przybysz and Koltuniuk in five.

Clarke’s bad luck continued in the doubles when, teamed with Moore, they lost out in five to Koltuniuk and Przybysz.

Harborough Athletic still have a slim chance of avoiding relegation but after losing their latest fixture against Kettering Town A 9-1, time and matches are quickly running out for Barry Thompson’s side.

John Fuller hit a straight games hat-trick and Nigel Metcalfe dropped just one end with only Mick Hawes’ five-end win over Thompson ever in doubt.

Thompson senior then teamed up with his son Nathan to prevent the whitewash, defeating Hawes and Fuller in four ends.

Westfield C have enjoyed a decent first campaign in the top flight and this week they came away with a creditable 8-2 win over an Arthingworth side that have struggled this season.

Nicole Bird and Dan Smalley were both on the treble trail and Stefan Dabev recorded a double.

Chris Gibbons picked up his team’s solitary single success and then partnered Gerald Henson to success in the doubles rubber.

Results: Higham 9 (Trott 3, Bashford 3, Alsop 2, Trott/Alsop) Burton Baptist A 1 (Ross), Corby Town A 2 (Haynes 2) Westfield A 8 (Silk 3, K Bird 2, Stefanov 2, Bird/Stefanov), Burton Baptist B 8 (Przybysz 3, Koltuniuk 3, Crasto, Przybysz/Koltuniuk) Corby Town B 2 (Clarke, Moore), Kettering Town A 9 (Fuller 3, Metcalfe 3, Hawes 3), Harborough Athletic 1 (B Thompson/N Thompson), Westfield C 8 (N Bird 3, D Smalley 3, Dabev 2) Arthingworth 2 (Gibbons, Gibbons/Henson).

Following the early end of the normal season, the 20 teams in Divisions One and Two are playing an extra competition based on five groups of four teams where each team will play the other three in their group.

Groups have been arranged in an order based on their league positions at the end of the first half of the season (Group A is the top four in Division One, with the next four making up Group B and so on to the bottom four in Division Two making up Group E).

Each set is the best of four ends and a match comprises of six singles and three doubles to make 36 points per match.

At the end of the three weeks, the two highest points scorers from the 20 teams will qualify for a final match to decide the competition winners.

In Group A this week, Harborough Rangers visited Thrapston Eagles and came away with a very creditable 18-18 draw.

Rangers in fact led 14-10 after the singles, thanks to a couple of 3-1 victories by Vaughan Allington (6) over higher-ranked Steve West (3) and Ian Donaldson (2).

Steve Crook (5) also beat Donaldson and drew with Mark Stockley (5). Liam Burnham (3) completed the scoring for Rangers. Eagles took the doubles 8-4 with Stockley winning both of his games 3-1.

The only match in Group B saw Thrapston Falcon beat Burton Baptist C 24-12.

Anthony Marray (7) led the way with wins over Derek Muggleton (2) and David Simmons (4), backed up by Nigel Payne (6) and Alan Tyler (5) who was beaten 3-1 by Simmons giving Falcons an 18-6 lead after the singles. The doubles were shared 6-6.

In Group C, Burton Baptist D and Corby D were all-square at 12-12 after the singles with Steve Smith (6) beating both Stewart Abraham and Keith McLaren 3-1.

Two draws for Kelvin Marshall (4) and one for Jack Wright (2) completed Baptist’s scoring while, for Corby, Abraham (5), John Hunt (4) and McLaren (3) were the contributors. Corby went on to win the doubles 8-4 to complete a 20-16 victory.

Group D, which is made up with four Rothborough teams saw Exocets beat Dakotas with Helmut Salander (8) having 4-0 wins over Martin Bradford and Will Ravenscroft.

For Dakotas, Tom Ravenscroft (7) beat both Lee Mordecai (3) and Phil Tomlin (5). The doubles went 8-4 in favour of Exocets to complete a 24-12 scoreline.

Kettering Town B achieved the best win of the week when they beat Rothborough Gladiators 32-4 in Group E.

Jim Chatburn (8), Alan Woolston (7) and Barry Davis (6) were all unbeaten in both singles and doubles with a 2-2 draw between Allan Abbott (2) and Davis being the only game not won by the visitors.

The other game in Group E saw Corby E turn up with only two players against Harborough Imps, thus conceding 16 points in a 30-6 defeat.

John McGowan and David Patmore, with seven points each, and a 4-0 doubles win completed the scoring for Imps, while Daniel Bottrill (5) had a 4-0 win over Jamie Burgess for Corby.

Results, group A: Thrapston Eagles 18 Harborough Rangers 18. Group B: Burton Baptist C 12 Thrapston Falcons 24. Group C: Burton Baptist D 16 Corby D 20. Group D: Rothborough Exocets 24 Rothborough Dakotas 12. Group E: Rothborough Gladiators 4 Kettering Town B 32, Harborough Imps 30 Corby E 6.