Northamptonshire County Council results

Here are all the results from the north of the county.

CORBY

Kingswood

John McGhee (Lab) 1,850

Helen Harrison (Con) 368

Stella Wright (BNP) 245

Steven Scrutton (Green) 110

Eddie McGeown (LD) 84

Lloyds

Bob Scott (Lab) 1,923

Fred Parker (UKIP) 670

Christopher Woolmer (Con) 392

Gordon Riddell (BNP) 70

Terri Meechan (LD) 60

Oakley

Mary Butcher (Lab) 1,110

Peter McGowan (UKIP) 658

Chris Stanbra (LD) 565

David Sims (Con) 518

James Campbell (BNP) 36

Rural

Stan Heggs (Con) 738

Margot Parker (UKIP) 640

Jonathan West (Lab) 633

Bob Riley (LD) 614

West

Julie Brookfield (Lab) 1,916

Eve Howitt (Con) 557

Stuart McKay (Ind) 412

Marc Riddell (BNP) 226

Philip Bromhall (LD) 104

EAST NORTHANTS

Higham Ferrers

Derek Lawson (Con) 1,184

Jo Faulkner (UKIP) 697

Angela White (Lab) 385

Richard Gell (Ind) 299

Joshua Dixon (LD) 116

Irthlingborough

Sylvia Hughes (Con) 1,436

Jon Gray (Lab) 1,263

John Whitestone (BNP) 295

Oundle

Heather Smith (Con) 1,849

Linda Saunders (UKIP) 677

Chris Cox (Lab) 573

George Smid (LD) 225

Raunds

Dudley Hughes (Con) 1,351

Pauline Ellis (Lab) 1,029

Garth Ratcliffe (LD) 225

Pemberton West

Michael Tye (Con) 1,366

David Hamblin (UKIP) 741

Keith Cox (Lab) 709

Anthony Woods (LD) 80

South

Andy Mercer (Con) 1,386

Dan Blair (UKIP) 725

Les Rolfe (Lab) 631

David Hooton (LD) 144

Thrapston

Wendy Brackenbury (Con) 1,380

Joseph Garner (UKIP) 930

Gordon Stewart (Lab) 570

Bob Seery (Ind) 393

Peter Baden (Ind) 128

Thomas Wand (Green) 124

David Burgess (LD) 119

KETTERING

Burton and Broughton

Christopher Groome (Ind) 799

Steve Bellamy (Con) 609

Daniel Perkins (UKIP) 566

Ian Watts (Lab) 319

David Garlick (LD) 51

Clover Hill

Bill Parker (Con) 1,208

Harvey Bhandal (Lab) 830

Eddie Brace (UKIP) 566

Victoria Hilling (Eng Dems) 117

John Crake (LD) 73

Desborough

Allan Matthews (Con) 1,114

Belinda Humfrey (Ind) 952

Paul Oakden (UKIP) 635

John Padwick (Lab) 610

Stanley Freeman (LD) 124

Kevin Sills (Eng Dems) 119

Clive Skinner (BNP) 71

Ise

Jim Harker (Con) 1,307

Jonathan Bullock (UKIP) 1,133

Harjinder Singh (Lab) 671

Alan Window (LD) 120

Northall

Mick Scrimshaw (Lab) 1,025

Larry Henson (Con) 961

Dan Gaskin (UKIP) 597

Portia Wilson (LD) 94

Rothwell and Mawsley

James Hakewill (Con) 1,172

Alan Pote (UKIP) 971

Margaret Draper (Lab) 840

Philip Rice (LD) 110

Wicksteed

Russell Roberts (Con) 1,113

Jehad Soliman (UKIP) 790

Maureen Shram (Lab) 775

Christopher McGlynn (LD) 135

Windmill

Eileen Hales (Lab) 859

John Raffill (UKIP) 704

Chris Smith-Haynes (Con) 554

Derek Hilling (Eng Dems) 132

David Tate (LD) 91

WELLINGBOROUGH

Brickhill and Queensway

Elizabeth Coombe (Lab) 899

David Dean (Con) 874

Michael Curtis (UKIP) 835

Jonathan Hornett (Green) 110

David Robinson (BNP) 70

Croyland and Swanspool

Graham Lawman (Con) 944

Tony Aslam (Lab) 797

Peter Jakeways (UKIP) 604

Terry Spencer (Eng Dems) 149

Earls Barton

Paul Bell (Con) 1,768

Debra Elderton (UKIP) 1,090

Kevin Watts (Lab) 802

Daniel Jones (LD) 183

Finedon

Bob Patel (Con) 987

James Ashton (Lab) 944

Gary Evans (UKIP) 868

John Wheaver (LD) 104

Hatton Park

Malcolm Waters (Con) 1,306

Allan Shipham (UKIP) 884

Andrea Watts (Lab) 776

Rob Walker (Eng Dems) 133

Emma Hornett (Green) 111

Norman Jones (LD) 89

Irchester

Sue Homer (Con) 1,429

Tim Maguire (Lab) 1,239

Tony Giddings (UKIP) 719